RİZE ARDEŞEN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi(Sağlık)

Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi(Sağlık)

ARDEŞEN LOKMAN HEKİM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Ardeşen Lokman Hekim Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Sağlık hizmetleri alanında verilen eğitim ile ebe yardımcılığı, hemşire yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği dallarının kazandırdığı bilgi becerilerle, sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık personeline yardım ederek, sağlık hizmeti sunmayı amaçlamaktadır.

Ülkemizde sağlık sektöründe sunulan hizmetlerin gelişmesi, sağlık hizmetlerinden beklentilerin değişmesi ile sağlık personeli nezaretinde yardımcı olarak çalışan ve ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile ilgili sağlık hizmetlerine ulaşımda yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenlerine ihtiyaç duyulmuştur.

Sağlık hizmetleri alanında uygulanan program ile mesleki gelişimi, hastanın beslenmesini sağlamak, bilgisayar ofis programlarını kullanmak, sağlık hizmetlerinde etkili iletişim kurmak, insan vücudunun anatomi ve fizyolojisini tanımak, mesleki hak ve sorumluluklar doğrultusunda çalışma, hastanın tıbbi bakımını desteklemek, hastanın kişisel bakımını yapmak, hasta/yaralıya ilk yardım uygulamak ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin kazandırılması hedeflenmektedir. Yukarında saydığımız bu hususlar okulumuzda ders olarak okutulmaktadır.

Ebe yardımcılığı dalında uygulanan program ile; aseptik tekniklere uygun çalışma, enfeksiyon hastalıklarına karşı önlem alma, sistem hastalıklarını tanıma, sağlık psikolojisi, doğum öncesi izlem ve doğuma yardımcı olma, kadın hastalıkları ve aile planlaması hizmetlerinde yardımcı olma, yenidoğan ve çocuk sağlığını koruma ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin kazandırılması hedeflenmektedir.

Hemşire yardımcılığı dalındauygulanan program ile; aseptik tekniklerine uygun çalışma, enfeksiyon hastalıklarına karşı önlem alma, sistem hastalıklarını tanıma, özel bakım uygulamaları, temel ilaç bilgisi, sağlık psikolojisi, kadın hastalıkları ve aile planlaması hizmetlerinde yardım etme, yenidoğan ve çocuk sağlığını koruma ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin kazandırılması hedeflenmektedir.

Sağlık bakım teknisyenliği dalındauygulanan program ile; aseptik tekniklerine uygun çalışma, enfeksiyon hastalıklarına karşı önlem alma, sistem hastalıklarını tanıma, sağlık psikolojisi, yenidoğan ve çocuk sağlığını koruma, mesleki temel uygulamalar ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin kazandırılması hedeflenmektedir.

 

 

 06-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-2017

Ardeşen Hükümet Konağı Zemin Kat - 04647151424

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.